مازندران زیبای من

قله دماوند که مرتفع‌ترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه شناخته شده است در شهرستان آمل استان مازندران واقع شده است. از نظر سواد این استان جزو باسوادترین استان کشور محسوب میشود و در گردشگرپذیری ایران رتبه اول را دارد، و همچنین دارای پتانسیل بالایی برای گردشگری میباشد که در تمام فصول آماده پذیرای مهمانانی از تمام نقاط ایران هست.

موقعیت جغرافیایی استان مازندران
استان مازندران در شمال کشور واقع شده است و دارای وسعتی معادل ۲۳۷۵۶ کیلومتر مربع حدود ۱٫۴۶ درصد از مساحت کشور را در برگرفته است. همسایه های این استان از سمت شمال دریای‌خزر، از سمت جنوب استانهای تهران و البرز و سمنان، از غرب استان گیلان و از شرق استان گلستان میباشند و از دریا به کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان راه دارد.

استان مازندران بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای ۲۲ شهرستان به نام های گلوگاه، بهشهر، نکا، میاندرود، ساری، سوادکوه، جویبار، سیمرغ، قائمشهر، بابل، بابلسر، فریدونکنار، آمل، محمود آباد، نور، نوشهر، چالوس، عباس‌آباد، کلاردشت، تنکابن، رامسر و همینطور دارای ۵۷ شهر، ۵۷ بخش، ۱۳۲ دهستان و ۳۶۴۵ آبادی میباشد.

استان مازندران توسط رشته کوه‌های البرز به دو قسمت جلگه‌ای و کوهستانی تقسیم شده و بخاطر همین این استان از قسمت داخلی ایران جدا شده است. قسمت کوهستانی در بخش جنوبی و قسمت جلگه‌ای در بخش شمالی استان قرار دارد. شیب آن به طرف مشرق در دشت گرگان میباشد که به تدریج به ارتفاعات غربی خراسان ختم شده است. بخشی از البرز غربی و البرز شرقی و تمامی البرز مرکزی در این محدوده قرار دارد و از منطقه کوهستانی به سوی جلگه و دریا که پیش می‌رویم از شیب زمین کاسته می‌شود.

نقشه استان مازندران
رشته‌کوه البرز دارای کوه‌های فرعی میباشد که از جنوب به شمال یا همان به موازات دریا کشیده شده‌اند. بادله کوه، کوه چنگی و کوه سفید در ساری از بلندترین قله‌های مازندران محسوب میشوند. همچنین قله‌های سیالان با ارتفاع ۴۱۲۵ متر و تخت سلیمان با بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع در جنوب شرقی شهرستان تنکابن و قله شور، کلارآباد و سیاه سنگ در شهرستان نوشهر، بلندترین قله‌هایی میباشند که به موازات دریا کشیده شده‌اند.

تاریخچه و قدمت استان مازندارن
زمان برپایی و شکل گیری اولین روستاها به آغاز عصر نوسنگی بر میگردد. از بررسیهای به عمل آمده از غار کمربند و هوتو در شهرستان بهشهر، مشخص میشود که شرایط زندگی انسان به دوره پارینه سنگی بر میگردد. در این دوره، ابتدا در کوهپایه ها به شکار و گردآوری خوراک میپرداختند و به جهت امنیت در غارها زندگی میکردند.

سرزمین طبرستان در شرق از تمیشه در حوالی بندرگز کنونی آغاز و تا هوسم ( رودسرکنونی ) در غرب ادامه داشت، شهرهای مهم آن عبارت بودند از: آمل، ساری، تمیشه، چالوس، ناتل. کالر، کجور، و فریم. وجود کوههای صعب العبور، درههای عمیق، رودهای پر آب و خروشان متعدد، جنگلهای انبوه، تالاب های فراوان، بارش زیاد برف در نواحی کوهستانی و بارش فراوان باران در نواحی جلگه ای و رطوبت زیاد هوا از جمله عوامل طبیعی بودند که ورود مهاجمان به مازندران را دشوار میساخت.

قرار گرفتن در بین کوه و دریا، زمینهای حاصلخیز و محصولات کشاورزی انبوه و توانایی رزمی بالای مردم طبرستان، در همه تاریخ موجب استقالل سیاسی و اقتصادی این منطقه شد. در دوره های اسلامی علاوه بر عوامل یاد شده، دوری از مرکز خالفت اموی و عباسی در شام و عراق و وجود خاندانهای محلی قدیمی تسلط بر طبرستان را به رویای دست نیافتنی خلفای اموی و عباسی تبدیل نموده بود. به همین سبب طبرستان استقالل سیاسی خود را تا مدتهای زیادی همچنان حفظ کرد.

زبان و گویش مازندرانی یا تبری
مردم استان مازندران به زبان و گویش مازندرانی یا تبری صحبت میکنند. علاوه بر این زبان، بیشتر آنها با زبان فارسی هم آشنا هستند و صحبت میکنند. قرار گرفتن این استان در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان که موسوم به ‹‹ دریای کاسپین›› یا ‹‹مازندران›› میباشد و همینطور همجواری با چهار کشور ساحلی این دریا یعنی ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان از یک طرف و قرار گرفتن این استان در شمال کلان شهر تهران (مرکز ایران) از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی برخوردار میباشد.

غارهای هوتو و کمربند در این استان نشان دهنده ی این موضوع میباشد که انسان‌ها ۷۵ هزار سال پیش در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند، و همچنین یافته‌های باستان‌شناسی در گوهرتپه نشان میدهد که مازندران بیش از ۶ هزار سال پیشینه تمدن شهری دارد. استان مازندران یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های باستان‌شناسی در منطقه خاورمیانه و جهان شناخته شده و در فرهنگ‌سازی و تمدن شهرنشینی مردم در ایران نقش مهم و به سزایی را ایفا کرده است.

دومین شهر کهن ایران
شهرستان آمل، دومین شهر کهن ایران در این استان جزو تاریخ‌های اول شهری میباشد که در زمان آماردیان شکوفا شده است. مازندران بخشی از قلمرو پادشاهی ورگانا بوده و پس از آن یکی از استان‌های مهم پادشاهی طبرستان که پس از شاه عباس طبرستان ایالتی از ایران و مازندران استانی از این ایالت شد، محسوب میشده است.

در کتیبه‌‌ی بیستون در مورد حدود جغرافیایی استان مازندران و گیلان با نام پتشواریش نام برده شده است. این منطقه پیش از این «طبرستان» نامیده میشد و در قرن هفتم هجری قمری به نام مازندران تغییر پیدا کرد. قلمرو اشکانیان در این استان که مرکز آن شهرستان آمل بوده است. و همچنین تا زمان حکومت قاجار، بارفروش که همان نام قدیم بابل میباشد مرکز آن بود که تا اواسط دوران قاجاریه این شهر حاکم‌نشین و مرکز مازندران بوده است. برای اطلاعات بیشتر ر مورد استان مازندران با مازبیز همراه باشید.

نام قدیمی و سابق استان مازندران
برخی ها معتقد به این قضیه میباشند که ریشه نام مازندران آمیخته‌ و تلفیقی از ماز به معنی بزرگ و نیز میانه، ایندیرا و ان پس وند مکان میباشد و در نتیجه عبارت «مازیندیران» را به معنی جایگاه دیو بزرگ، ایندیرا میدانند. گواه آن را هم شاهنامه دانسته‌اند که در آن از مازندران به عنوان جایگاه دیو سفید نام برده‌ شده است و نیز ایندیرا را کوهی در میانه این سرزمین دانسته اند.

نام کهن و اصلی مازندران تبرستان میباشد که در واقع همان تپورستان بوده و دلیل نامگذاری آن به تبرستان وجود قومی، به نام قوم تپور میباشد که از شهر بابل تا شهر گرگان امتداد دارد و مرکز آنها ساری بود. از اقوام دیگر استان مازندران آماردیان که مرکز آن آمل و از آمل تا تنکابن میباشد و قوم دیگری به نام کادوس از تنکابن تا رامسر هستند.
نام های دیگر مازندارن
برخی ها نام مازندران را به شکل ماز + اندر + آن می‌دانند. ماز در زبان مازندرانی به زنبورعسل گفته می‌شود و کسانی که این ریشه یابی را پذیرفته‌اند معنای مازندران را «جایی که زنبورعسل در آن هست» می‌دانند.

برخی دیگر معتقدند که چون سابقا این سرزمین مملو از گوزن بوده و مازن هم به معنای گوزن بوده و از طرفی دران را نیز به معنای درندگان می‌باشد اینطور استنباط کرده‌اند که دران به معنای درنده کنایه از ببر مازندران است وچون این سرزمین در گذشته مملو گوزن و ببر بوده مردم آن سرزمین را به این نام خواندند.

استان مازندران در طول تاریخ شاهد وقایع و اتفاقات فراوان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بوده‌است. در اهمیت سرگذشت وقایع تاریخی این استان، میشه گفت که هیچ کدام از مناطق و استان های ایران به اندازه ی این سرزمین، شاهد رویدادها و اتفاقات تاریخی نبوده‌ است.

آب و هوای مناطق استان مازندران
جنگلهای غربی و مرکزی استان که تا کوهپایه های شمالی البرز محدود میشود. آب و هوای معتدل خزری دارند. این ناحیه بخاطر نزدیکی به دریای خزر، دیوار کوهستانی البرز و کمی فاصله بین کوه و دریا، دمای معتدل و مالیم و رطوبت زیادی دارد، به طوریکه میزان بارندگی سالانه به ۹۷۷ میلیمتر میرسد و توزیع فصلی باران متناسب و دوره خشکی کوتاه است. به علت رطوبت نسبی بالا، پوشش ابری مداوم آسمان و کمی ارتفاع، دمای هوا معتدل و اختلاف سالانه و شبانه روزی دما کم است و به ندرت یخبندان اتفاق میافتد. بارش در همه جا به یک اندازه نیست به طوریکه در بخشهای شرقی این ناحیه یعنی شهرستانهای نکا، بهشهر و گلوگاه بارندگی کمتری نسبت به غرب استان یعنی شهرستانهای نوشهر و رامسر دارند.

آب و هوای جنگلی و کوهستانی
با افزایش تدریجی ارتفاع از زمینهای جلگهای به سوی دامنه شمالی ارتفاعات البرز و دوری از دریای خزر، تغییرات خاصی در آب و هوای استان به وجود می آید. به طوریکه بین ارتفاعات ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری (از غرب تا شرق) شرایط آب و هوای معتدل کوهستانی حاکم است که از ویژگیهای آن زمستان سرد و طولانی، همراه با یخبندان و تابستانهای معتدل و کوتاه و کاهش میزان بارندگی سالانه است.

در قله های مرتفع کوهستانی دامنه شمالی البرز که ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است، دمای هوا به شدت پایین میآید و یخبندانهای طولانی ایجاد میشود که حدود ۱۷۰ روز در سال به طول میانجامد و زمستانهای سرد و تابستانهای کوتاه و خنک دیده میشود. در این ناحیه ریزش جوی اغلب به صورت برف میباشد، به همین سبب در قله های منفردی مانند علم کوه و دماوند شرایط تشکیل یخچالهای کوهستانی و انباشت دائمی برف فراهم شده است.

بررسی منابع آب استان مازندارن
آبهای سطحی

رودها و دریاچه ها جزو آبهای سطحی محسوب میشوند. استان مازندران به علت بارش فراوان دارای رودخانه های متعددی است. هر یک از این رودها نیز نقش حیاتی ویژه ای را در زمینه تأمین آب زراعی دارند.

آبهای زیر زمینی
با توجه به وضعیت آب و هوایی، نزولات جوی فراوان، جنس خاک و پوشش گیاهی سفره های متعدد آب تشکیل شده اند. سطح آبهای زیرزمینی در نواحی کوهستانی، کوهپایهای عمیق و در نواحی جلگهای کم عمق است، به طوری که در خط ساحلی دریا کاملا به سطح زمین رسیده و اراضی باتلاقی و مرطوب ایجاد میکند. سفره آبهای زیر زمینی از طریق حفر چاه عمیق، نیمه عمیق و چشمه مورد بهره برداری قرار میگیرد.

رود هراز
هراز یکی از رودهای پُر آب و دائمی استان است. این رود از دامنههای شمالی کوههای لار وپالان گردن ۴۳۷۵( متر) و لواسانات سرچشمه گرفته و تا پلور، رود لار نامیده میشود و از پلور به بعد نام آن به هراز تبدیل میشود. حداکثر بده رود در فروردین ماه ۴۰۰ متر مکعب و بده متوسط ۶۰ متر مکعب است. بر روی رود هراز، در قسمت بالا سدی به نام «لار» بسته شده که بخشی از آب مورد نیاز کشتزارهای آمل و بابل را تأمین میکند. علاوه بر آن از طریق تونلهای آب بَر «کلان» قسمتی از آب سد لار برای جبران کسری آب آشامیدنی تهران به این شهر انتقال مییابد.

از اتصال رودهای کندوان، انگوران و زانوسی تشکیل میشود و پس از طی درههای عمیق و تنگ البرز غربی، با شیبی تند به محل پل زغال رسیده و پس از آن بـا بستری کم شیب از غرب شهر چـالوس بـه دریای خزر وارد میشود. شاخه های این رود از ناحیه کوهستانی مرتفع و مرطوب سرچشمه میگیرند. بدین جهت، بده حداکثر رود در اوایل بهار و بده حداقل آن در اواخر تابستان است.

موقعیت شهرهای استان مازندران
بیشتر شهرهای استان بر روی رسوبات آبرفتی قرار گرفته اند. شهرستانهای گلوگاه تا بابل با فاصله کمی از دریا قرار داشته و شهرهای بابلسر تا رامسر در نزدیکی ساحل دریا شکل گرفته اند. برخی از این شهرها از نظر ارتفاع، بالاتر و برخی دیگر پایین تر از سطح دریای آزاد قرار دارند. بالاترین ارتفاع را کیاسر با ۴+۱۲۹ متر و پایین ترین ارتفاع را بابلسر با -۲۲ متر دارد.

موقعیت شهرهای استان مازندران

اکثر شهرهای استان از نظر کارکرد، دارای نقشهای خدماتی، اداری، تجاریاند. به عنوان مثال: نقش سیاسی ــ اداری شهر ساری، نقش تاریخی شهرهای آمل، ساری، بهشهر، نقش تجاری و خدماتی شهر بابل، نقش صنعتی شهر قائم شهر، ارتباط آبی بندر نوشهر و نقش گردشگری شهرهای رامسر، چالوس و بابلسر.

زبان و گویش و لهجه ی مردم استان مازندران
گویش طبری (مازندرانی) که از گویشهای کهن ایران است، زمانی متعلق به یکی از حوزه های پربار زبانی کرانه های جنوبی دریای خزر و بخش گستردهای از شمال ایران بوده است. این گویش به علت تغییرات آوایی به وجود آمده در برخی از واژه ها، به لهجه های گوناگون تبدیل شده است.

حضور تیره ها و طوایف مهاجر به منطقه، به ویژه مناطق جلگه ای و ازدواج مردم بومی با مهاجران و همچنین گستردگی رفت و آمدهای بومیان با مردم سایر مناطق استان و کشور رواج گسترده رسانه های گروهی متکی به زبان امروزی پارسی و نفوذ واژگان نواحی هم جوار در محاوره های مردم، گویش جلگه ها را با دگرگونیهای آشکاری نسبت به چند دهه قبل همراه ساخته، اما این تغییرات در میان کوهنشینان شمالی البرز مرکزی، کمتر به چشم میخورد.

گویش مازندرانی
در واقع گویش مازندرانی در این منطقه اصیل تر و پربارتر باقی مانده است. زبان قدیم اهالی قسمت جنوبی دریای خزر و جبال طبرستان، پهلوی بوده و به این زبان تکلم میکردند و در حال حاضر هم در زبان مردم آن سامان کلمات و لغات بسیار است و بلکه میتوان گفت نیمی از تمام کلمات و لغات آنها پهلوی است.

هم اکنون گویشهای مختلفی در زبان مردم مازندران رایج است که بررسیهای انجام شده وجود ۱۴ گویش و زبان مختلف شامل مازندرانی، فارسی، ترکی، بلوچی، ترکمنی، کردی، زابلی، تاتی، عربی، گوداری، روسی، کتولی، افتری و لری را در این منطقه روشن میسازد که این خود دلیل مهاجرتهای زیادی است که در این ناحیه و این استان صورت گرفته است.

زبان و گویش و لهجه ی مردم استان مازندران

شعر خوانی و آواز در استان مازندران
در بسیاری از این سروده ها شاعران مازندرانی به ارتباطات اجتماعی و زندگی روزمره مردم این دیار اشاره شده است. شاعران مازندرانی بسیاری نیز در این دیار زندگی میکردند.

نمونه ای از سروده های محلی مازندرانی
بیه شو، ونه بورم، بزنم پا، صحرا رهها کنم داد، بزنم ونگ، برانم خی هارهبی چراغ سو، داس گرمه دوشدر کمبه تا شو پر بی ئرهانده شومبه راه، انده زمبه ونگ، تالخونش تا سر بی ئرهخدایا کی بونه فرو بوره شو، راه دکفم بورم تاچشمه لوشه دسو و دیم و لنگ بزنم او، بورم تخت ور خوها کنم خو

آلات موسیقی و سبک شعر خوانی در استان مازندران
موسیقی نواحی مرکزی مازندران بر پایه اصیلترین و کهن ترین نغمه ها و ملودیهای چوپانی مازندران شکل گرفته است. محور اصلی موسیقی این بخش از سوی پنج مقام آوازی وزین و پرقدمت یعنی، طبری بلند، طبری کوتاه، کتولی بلند، کتولی کوتاه و میون کتولی و تعداد زیادی قطعه ساز چوپانی است. این مجموعه اساس موسیقی آوازی و سازی مناطق مرکزی مازندران را تشکیل میدهد.

موسیقی شرق مازندران
موسیقی شرق مازندران در نواحی میان دورود ساری تا کوهپایه های طبری زبان گرگان کاربرد دارد. مهمترین ساز در موسیقی شرق مازندران دوتار است. هسته مرکزی موسیقی شرق مازندران دومقام بزرگ هراتی است که ریشه در موسیقی ترکمنی و موسیقی شمال خراسان دارد. مضامین شعری در موسیقی شرق مازندران در برگیرنده داستانهای عاشقانه، روایتهایی از کوچ، مهاجرت و اندوه است.

موسیقی غرب مازندران
موسیقی غرب مازندران، موسیقی این مناطق بین چالوس تا غرب نشتارود و تا گیالن گسترده است و بیشتر با نواهای چوپانی همراه است. سازهای رایج این منطقه عبارتاند از: نی، سرنا، دهل. از معروفترین آهنگهایی که توسط این سازها نواخته میشود میتوان به طالب اشاره کرد.
آلات موسیقی و سبک شعر خوانی در استان مازندران

بازیهای بومی محلی و تفریحات در استان مازندران
دختران و پسران در سنین مختلف به انواع بازیهای محلی میپردازند. برخی از این بـازیها شناخته شده ترند. تپچو، تیله بازی، پرپر ــ کلاغ پر، هفت سنگ کا، چش بیته کا، لیپ کا، آقوز کا. این بازیها، سرگرمی سنتی اهالی مازندران، به خصوص مردم دهات و ییالق این منطقه بوده است و تا حدود ۵۰ سال پیش، رایجترین سرگرمیها به حساب میآمده که در ایام بیکاری در ایوان خانه ها، منزلگاههای رمه ها و یا در مجـالس شبنشینیها و عروسیها، اوقات فراغت را با این بازیها پر میکردند.

بازیهای بومی محلی و تفریحات در استان مازندران
جایزه برنده این کشتی یک رأس گاو است که توسط اهالی خریداری میشود. برای مسابقه دو نفر از کشتیگیران با تجربه به عنوان داور انتخاب میشوند، در این کشتی هرگونه ضربه زدن به بدن یا سر حریف، گرفتن انگشت، دست، سر و ضربه زدن به کتف و گرفتن گوش، خطا محسوب میشود. کشتیگیری که در یک دوره چند روزه، تمامی حریفان را شکست دهد، برنده مسابقه است. در طول برگزاری مسابقه، ساز و دهل نیز نواخته میشود تا شور و هیجان بیشتری به مسابقه بدهد.

غذا، نان و شیرینی محلی استان مازندران
مازندرانیها همیشه به میهمانداری و میهمان نوازی مشهور بودند. غذا، تنوع و کیفیت آن در فرهنگ مازندران دارای اهمیت زیادی است. چند نمونه از غذاهای محلی مازندران اشاره میکنیم

نازخاتون: بادمجان کبابی و له شده که به آن آبغوره، ریحان، جعفری و سیر کوبیده اضافه میشود.
غذا، نان و شیرینی محلی استان مازندران

بازارهای محلی و تفریحات زنان استان مازندران
بازارهای روز و هفتگی، بازارهایی هستند که در آن کالاهای روزمره مردم عرضه میشود و تقریباً در کنار تمام بازارهای دائمی وجود دارد. خرید ارزان محصولات تازه توسط دستفروشان محلی از خصیصه های مهم این نوع بازارهاست و در حقیقت توسعه شهرنشینی در شمال ایران رابطه مستقیم با این نوع بازار دارد. بازارهای هفتگی در روزهای معینی از هفته تشکیل میشود و فروشندگان این بازارها عموماً دوره گردها هستند که اجناس خود را در ساعات اولیه صبح به این بازارها میآورند. کالاهای ساخته شده شهری به طور اخص و کالاهای روستایی به طور اعم در این بازارها عرضه میشود. بازارهای سنتی از گذشته رایج بوده است.

جشن ها و مناسبت های خاص استان مازندران
نوروز خوانی

نوروزخوانان معمولا پانزده روز قبل از فرا رسیدن عید نوروز به داخل روستاها میآیند و با خواندن اشعار در مدح امامان (ع)، طلیعه سال نو را به مردم مژده میدهند. نوروزخوانان چند نفرند که یک نفر اشعار را میخواند، یک نفر ساز میزند، نفر دیگر به نام کوله کش یا بارکش به در خانه های مردم میرود. صاحبخانه نیز با دادن پول، شیرینی، گردو، تخم مرغ، نخود و کشمش از آنان پذیرایی میکند.

عید نوروز
هنگام تحویل سال افراد خانواده دور سفره هفت سین که با ظرافت و سلیقه خاصی توسط زنان چیده شده، مینشینند و منتظر سال نو میشوند تا پدر و بزرگتر خانواده دعای تحویل سال را بخواند. در این روز غذای عید، که معمولا سبزی پلو با ماهی است آماده میشود و علاوه بر آن غذایی به عنوان خیرات برای اموات میپزند و بین مردم پخش میکنند. در گذشته در غروب شب اول سال به این اعتقاد که چراغ خانه آنها همیشه روشن و نورانی باشد، به سر در خانه ها شمع یا شعله آتش آویزان میکردند.

مراسم تیرماه سیزده
از دیگر مراسم سنتی و رسمی مازندران تیرماه سیزده است که در اواسط آبان هر سال برگزار میشود. البته روایتهای مختلف در مورد تیرماه سیزده وجود دارد. در این شب همه خانواده کنار هم جمع میشوند و تا پاسی از شب را به خوردن تنقالت و گوش دادن به قصه و افسانه های بزرگترها سپری میکنند. جوانان هم با در دست داشتن ترکهای بلند که کیسهای به انتهای آن بسته شده است. همراه کودکان به در خانه ها رفته و با سر و صدا و کوبیدن چوب به درخانه ها و لال بازی از صاحب خانه تقاضای هدیه میکنند. از طرف صاحب خانه به آنها پول، میوه و شیرینی داده میشود.هنگامی که لال به همراه گروه خود در کوچه ها شروع به حرکت میکند.

این اشعار را میخواند: لال بیمو، لال بیمو، پارسال و پیرار بیمو، چل بزن دیگه بزن، لال انه لالک انه، پیسه گنده خوا انه، سال و ماه ارزون نوه، لال مار رسوا نو، لال انه لالک انه، پاربورده امسال انه.

ترجمه: لال آمده، لال آمده، پارسال و امسال آمده، چرخ نخ ریسی را حرکت بده، به دیگ بزن، لال آمد، لال کوچک آمد، کسی که شیرینی پیس کنده میخواهد میآید، سال و ماه ارزان نمی شود، لال بزرگ رسوا نمی شود، لال میآید، لال کوچک میآید، پارسال رفته امسال میآید.

مراسم ورف چال (چاه برف)

یکی از مراسم قابل توجه در ارتباط با آب در روستای اسک واقع در جاده هراز مراسم ورف چال است. این مراسم در یکی از روزهای جمعه در فاصله اول تا پانزده اردیبهشت ماه همزمان با ذوب آخرین برفهای زمستانی برگزار میشود. این مراسم ریشه در مبارزه با کم آبی برای مسافران و دامها در فصل تابستان دارد. دامدارها برای تأمین آب مورد نیاز دامها در فصل تابستان که برفهای روی کوه آب میشد برف را در این چاه ذخیره میکردند تا درموقع کم آبی، آب مورد نیاز دامها را تأمین کنند. امروزه منطقه مورد بحث اهمیت گذشته خود را از نظر پرورش دام از دست داده ولی این سنت قدیمی همچنان در بین اهالی محل ادامه دارد.

چله شو یا همان شب یلدا استان مازندارن
شب اول زمستان را گت چله مینامند در این شب بنا به سنت دیرین همه افراد خانواده دور هم جمع میشوند و با خوردن هندوانه، ماست، میوه و آجیل سرمای فصل زمستان را از خود دور میکنند. اعتقاد بر این است که با خوردن ماست یا هندوانه در شب یلدا، هرگز در زمستان سردشان نخواهد شد.

چله شو یا همان شب یلدا استان مازندارن

چشمه های آب معدنی استان مازندران
آبگرم معدنی لاویج استان مازندارن

روستای ییلاقی لاویج در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر چمستان از توابع شهرستان نور در میان درههای سبز جنگلی قرار دارد. وجود آب معدنی سرد و قابل آشامیدن در پارک کشپل جذابیتهای این مجموعه را کاملتر کرده است. در حال حاضر در ۵ نقطه از این روستا از آبگرم معدنی برای استفاده مردم بهره برداری میشود که دو نقطه آن به صورت جدید و مدرن با استخر و واحدهای خصوصی در حال ارائه سرویس به گردشگران است. آبگرم معدنی لاویج با گرمای طبیعی مقدار زیاد املاح گوناگون شامل فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم را داراست و به دلیل خواص بالای درمانی برای دردهای استخوان، مفاصل، رماتیسم و بیماریهای پوستی بسیار مفید بوده است.

چشمه های آب معدنی استان مازندران
مهمترین خواص این آبگرم تأثیر آنها در بیماری یرقان است که آنرا از این حیث در ایران بی نظیر کرده است. رسوبات این آبها به ویژه پس از بر جای ماندن حاصل از لایروبی چشمه ها نیز جهت درمان و ساخت داروهای مختلف قابل استفاده است.

آبگرم معدنی رامسر استان مازندران
شهرستان رامسر با زیبایی وصف ناپذیر در غربیترین نقطه استان مازندران در دامنه جنگلی و زیبای البرز و سواحل زیبا، ییلاقات خوش آب و هوا مانند جواهر ده دارای آبهای معدنی منحصر به فردی است. آبهای معدنی رامسر در اطراف محوطه هتلهای جدید و قدیم دارای حرارت ۳۰ درجه سانتیگراد املاح کلسیم، منیزیم، سدیم، کلراید، سولفات، سیلیس، آمونیاک نیترات در آن وجود داشته و استفاده از آنها باعث درمان دردهای مفاصل، بیماریهای پوستی و درمان جوشهای بدن، جلوگیری از ریزش مو و رفع گرفتگی عضلات میشود. علاوه بر موارد فوق، آب معدنی معروف به مادر شاه در این مجموعه، خواص تسکین اعصاب و درمان روماتیسم دارد. در شهرستان رامسر چشمههای آب معدنی فراوانی وجود دارد که اغلب آنها سرد است، همچنین چشمهه ای دامنه رشته کوه به نام دریا دیم با حدود ۸۰۰ الی ۹۰۰ متر ارتفاع و سادات شهر را میتوان اشاره کرد.

بقعۀ میر بزرگ (میرزا قوام الدین مرعشی) آمل در استان مازندران
در دوره سلطنت شاه عباس صفوی در سال ۱۰۲۰ هجری قمری بر روی مدفن میرقوام الدین مرعشی بنیانگذار سلسله مرعشیان که در اواخرقرن هشتم هجری قمری زندگی میکرد بقعه ای با شکوه ساخته شده است. این اثر در بافت قدیم شهر آمل و در محدوده بازار شهر قرار دارد. ساختمان آن در مازندران از نظر ویژگیهای معماری شامل گنبد، سردرها، کاشیکاری و کتیبه کمنظیر است. پالن چهار ضلعی آن با گنبدی ساده و بلند با مصالح آجر و مالت گچ و آهک در مساحت ۷۸۱ متر مربع شکل گرفته است. در فضای بقعه تزیینات چشمنوازی شامل کتیبه هایی با خط ثلث سفید رنگ بر زمینه کاشی آبی مشتمل بر آیاتی از کلام اللّه مجید و حدیثی از امیرالمومنین علی (ع) و کاشیهای الوان بانقوش گیاهی و همچنین صندوق مزاری چوبی با کتیبهای که معرف سال ساخت، مساحت و کاتب آن است، مشاهده میشود.

آثار باستانی استان مازندران

روستای کندلوس در استان مازندران
این روستا در دامنه سرسبز البرز و در منطقه کجور مازندران قرار دارد. کندلوس در محور چالوس ــ تهران و درکیلومتر ۴۲ جاده دشت نظیر واقع شده است. روستای کندلوس به علت واقع شدن در منطقه ی کوهستانی دارای آب و هوای ییلاقی با زمستانی سرد و تابستانی معتدل است. خانه های این روستا در شیب طبیعی کوه به صورت پلکانی و به شکل زیبایی با مصالح بوم آورد و سقفهای چوبی موسوم به کته تخته کوب قرار دارد. در روستای کندلوس موزه مردمشناسی باشکوهی بنا شده است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر از آنجا بازدید میکنند.

برج ساعت ساری در استان مازندران
برج ساعت نماد ساری است. در زمان پهلوی اول در مرکز شهر ساری در سال ۱۳۰۹ شمسی ساختمان برج مانندی به ارتفاع ۲۵ متر با ویژگیهای معماری ایرانی و اروپایی بنا گردیده بود که بر روی آن اذان گفته و جار میزدند. ساعت آن را از روسیه وارد ایران و بر آن نصب کردند تا آنکه در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی شهرداری وقت به دلیل خرابی اقدام به تخریب آن کرده و بر جای آن حوض و فواره ساخت اما از آنجاییکه تخریب آن خوشایند عموم مردم نبود، لذا به پیشنهاد فرهنگ و هنر مازندران و شهرداری ساری در سال ۱۳۵۵ با کمک مالی مردم و از روی نقشهای قدیمی برج ساعت مجددا بنا شد.

صنایع دستی مردم استان مازندران
هنرهای سنتی مازندران تبلور ویژگیهای اعتقادی، آداب و فرهنگ مردم این مرز و بوم است که بر اثر نیاز آنان شکل پذیرفته است و از جمله آنها میتوان به صنایع چوبی (الک تراشی) اشاره کرد که مجموعهای است از وسائل روزمره زندگی همچون دانه پاش، کفگیر و مالقه و عصا و غیره. نمد مالی، حصیربافی، جاجیم بافی، ابریشم بافی، جوراببافی و غیره از جمله صنایعی هستند که روستاییان به هنگام فراغت از کشت و کار بدان روی میآورند. قالیبافی نیز یکی از صنایع دستی این سامان است که با ویژگیهای خاص هنری بخشهای مختلف استان بافته میشود.

#خرید_زمین
#فروش_زمین
#پیش_فروش_آپارتمان
#رهن_مغازه
#رهن_آپارتمان
#رهن_خانه_ویلایی
#اجاره_خانه_ویلایی
#رهن_کامل_خانه
#فروش_زمین_های_کشاورزی
#خرید_آپارتمان
#فروش_مغازه
#رهن
#رهن
#اجارهنظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید


بروز رسانی در ۱۴۰۲/۰۳/۲۴